140 Obserwatorzy
33 Obserwuję
piotrkopka

literatura sautée

Czytam nałogowo literaturę krajową i zagraniczną, najnowszą i ramoty, powieści i poezje. Nie lubię romantyzmu ani krzepienia serc.

www.literaturasautee.pl

Endemity - Ku Ukrainie

 

Spotkania z literaturą ukraińską. Zapraszam w imieniu zaprzyjaźnionej Etnosfery.

Szczegółowy program na fanpejdżu (www.facebook.com/festiwalendemity), a ja kopiuję i wklejam oficjalną preambułę:

 

 

Festiwal Endemity dedykowany miłośnikom słowa pisanego, tym razem kieruje się ku Ukrainie.
Przyglądając się wydarzeniom na wschodzie, od listopada 2013 roku , my – obserwatorzy zza zachodniej granicy – zadajemy sobie pytanie o tożsamość Ukrainy i jej mieszkańców.
Czy Ukraina należy do naszego kręgu kulturowego, do Europy Środkowo-Wschodniej, to wschód czy zachód? Milan Kundera w swoim słynnym eseju „Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” pisał we wszystkich rewoltach środkowoeuropejskich zarówno pamięć kulturalna, jak współczesna twórczość, odgrywały rolę wielką i decydującą.
Podążając tropem Kundery spróbujemy odpowiedzieć na nękające nas wątpliwości poprzez prezentacje obu aspektów kultury ukraińskiej.

Sięgniemy do pojęcia pamięci poprzez pieśni Mariany Sadovskiej, która przez prawie dwie dekady zbierała zapomniane tradycyjne utwory ukraińskie, jej poszukiwania łączą się z nową powieścią Natalki Śniadanko Lubczyk na poddaszu, której oś stanowi pamięć i jej ulotność. Obie perspektywy – pamięć muzyczna i literacka zderzą się i współgrają w performansie (nie)Pamięć duetu Sadovska/Śniadanko.

Po przeszłe i współczesne obrazy Ukrainy sięga Taras Prochaśko w swoim najnowszym dziele W gazetach tego nie napiszą. Wybitny pisarz, jeden z czołowych reprezentantów słynnego ’fenomenu stanisławowskiego’ opowie o swojej, ukraińskiej tożsamości na spotkaniu Ukraina mniej znana?.

Zderzenie wschodu z zachodem? Po raz pierwszy na spotkaniu autorskim w Polsce, prozaik i poeta Ołeksij Czupa z Doniecka opowie jak ono wygląda z perspektywy artysty ze wschodnich rubieży.

Gdy znuży nas wysiłek intelektualny ukojenie przyniosą kołysanki Jaworyny.

Oprócz spotkań autorskich przygotowaliśmy wydarzenia zostawiające przestrzeń dla Was i ukrytych w Waszym wnętrzu twórców. Zatem zapraszamy poetów do zmagań na S!amie, amatorów zabaw słownych do wzięcia udziału w WARIakcjach z litera(TA)mi, dzieciaki i seniorów na specjalnie im dedykowane warsztaty literackie, a wszelkich „przypadkowych” przechodniów na Flash Mob.

Zapraszamy na Endemity. Festiwal literatury Europy Środkowo – Wschodniej!